Torre del Oro to w tłumaczeniu na Polski – wieża złota.

Wieża Torre del Oro usytuowana jest tuż przy rzece Guadalquivir. Kiedyś pełniła funkcje wieży strażniczej, pilnującej porządek na rzece. W tej chwili jest tam muzeum morskie. Wejście do muzeum kosztuje tylko 3 euro od osoby. Z góry widoki rozpościerają się na całą Sewillę. Naszym zdaniem warto tam wejść nie tylko dla widoków, ale także po to, by zobaczyć to, co oferuje w środku. Na każdym poziomie dowiemy się czegoś nowego o historycznych morskich podróżach i wielkich odkryciach. Tutaj link do oficjalnej strony zabytku: http://www.visitasevilla.es/monumentos-y-cultura/torre-del-oro

Godziny otwarcia i ceny Torre del Oro:

Od poniedziałku do piątku – 9.30 – 18.45
Sobota i Niedziela – 10.30 – 18.45
Zamknięte w święta.

Koszt za osobę – 3 euro
Studenci i dzieci od 6 do 14 roku życia – 1.5 euro
Osoby od 65 roku życia, niepełnosprawni i dzieci poniżej 6 roku życia – gratis

Audioprzewodnik – 2 euro

Przy rzece Guadalquivir poprowadzony jest deptak z restauracjami.

Wiele osób gromadzi się na deptakach w ramach odpoczynku. Dużo młodych osób siada na krawędzi lub schodach portowych, żeby tam zjeść lub się napić. Widać, że jest to jedne z bardziej kultowych miejsc dla młodych Sewilijczyków. Widok z deptaka rozpościera się na Torre del Oro i przepływające statki. Lubią tam przesiadywać, tak samo jak w przepięknym parku Maria Luisa.

Sewilla była jednym z miast, które zapoczątkowały handel między Europą a Ameryką.

Sewilla bardzo szybko się rozrastała i inwestowane w nią było mnóstwo pieniędzy. Zjeżdzali się tu najważniejsi i najsłynniejsi ludzie. Chodzili tymi samymi ulicami, którymi mamy okazję chodzić dzisiaj my. Osiągnęła to wszystko dzięki swojemu ogromnemu portowi. W muzeum morskim zobaczymy modele statków, które w tamtych czasach pływały po morzach. Są tam też kule armatnie, armaty, piękna porcelana, a nawet meble, które były używane na statkach. Zobaczymy tam też oryginalne części statków. A nawet przepiękne portrety kapitanów. Tak samo jak starodawne mapy świata. Zdumiewające jest jak kiedyś ludzie postrzegali świat. I jak odważni byli, by porywać się na odkrywanie nowych lądów.

W Sewilli znajdują się trzy budynki, które wpisane są na listę UNESCO.

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że my naprawdę nie planowaliśmy tej wycieczki. Dlatego doznaliśmy wielkiego szoku, kiedy dotarliśmy na miejsce. Myśleliśmy, że Sewilla to nic ciekawego. Budynki wpisane na listę UNESCO to Pałac Królewski Alcazar, Główne Archiwum Indii oraz Katedra Najświętszej Marii Panny. Jeżeli chcecie te miejsca zwiedzić od środka, to polecamy udać Wam się tam na same otwarcie i liczyć się z ogromną kolejką. My niestety zrezygnowaliśmy z tej przyjemności, kiedy zobaczyliśmy ogromne kolejki. Mamy jednak nadzieję, że pewnego dnia wybierzemy się do Sewilli kolejny raz i wtedy zwiedzimy te cudowne budowle od środka.

Pałac Królewski Alcazar.

Zdecydowanie warto zwiedzić to miejsce, pałac otaczają przepiękne ogrody. Wejście do środka jest płatne. Osoba dorosła musi zapłacić za wejście 9.50 euro. Osoby niepełnosprawne i dzieci poniżej 16tego roku życia wchodzą za darmo. Możliwe jest też wejście za darmo. Pałac można wtedy odwiedzać jedynie przez godzinę. Trzeba jednak zarezerwować z tej okazji wcześniej bilet i go wydrukować. Miejsca są też ograniczone. Bilety można kupić między innymi tutaj: https://realalcazarsevilla.sacatuentrada.es/.

Główne Archiwum Indii.

Król Hiszpanii Karol III zlecił zgromadzenie w jednym miejscu dokumentów dotyczących hiszpańskich kolonii. Budynek, który teraz nosi nazwę Główne Archiwum Indii, kiedyś był Giełdą Handlową. Wiele obcych krajów chciało zabrać się za spisanie hiszpańskiej historii, z tego właśnie względu władze postanowiły utworzyć nowe archiwum, które zgromadzi wszystkie dokumenty.

Katedra Najświętszej Marii Panny.

Moim zdaniem najpiękniejszy budynek w całej Sewilli. Jest to katedra, która została wybudowana w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmanów. Kolejki do niej nawet w Styczniu wykraczały poza bramę. W kolejce można utkwić na dobrą godzinę, jak nie więcej. Ceny biletów i aktualne godziny otwarcia znajdują się tutaj: http://articketing.vocces.com/. Warto też zaznaczyć, że katedrę można zwiedzać za darmo w wyznaczonych godzinach. W każdy poniedziałek od 16:30 do 18:00. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, tak samo jak w Pałacu Królewskim Alcazar. Osobno zwiedza się katedrę i dach. Za wycieczkę na dach płaci się 15 euro od osoby.

Okolica wokół tych pięknych zabytków jest przepiękna.

Cała Sewilla jest czysta, bardzo jasna i rozpromieniona. Idealne miejsce na zimową wycieczkę. Ucieczkę od zimnej Polski. Przy głównych ulicach rozłożone są ogródki kawiarni i restauracji. Jest w czym wybierać. Wszystkie kawiarnie kuszą do siebie zapachami. W Sewilli jest też mnóstwo cukiernii i piekarnii. Dosłownie jedna obok drugiej. Sewilijczycy uwielbiają wypieki! Rozbawiło mnie to, że Sewilijczycy na lotnisku na Majorce do samolotu brali ze sobą Ensaimadas – tradycyjne Majorkińskie wypieki. Widocznie muszą naprawdę uwielbiać słodycze, skoro wyjeżdżając z miasta przepełnionego cukierniami przywożą ze sobą kolejne słodkości.

Do Sewilii warto przyjechać choćby na 1 dzień!

Chociażby po to, żeby się przejść tymi pięknymi uliczkami i zobaczyć piękne zabytki, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Żeby zjeść na śniadanie churros z czekoladą i napić się kawy, podziwiając piękne budynki. Przepłynąć się łódką na Plaza de Espana. Żeby odetchnąć przy jednym ze stawów w Parku Maria Luisa. WARTO!

Jeśli chcesz już teraz zobaczyć więcej relacji z Naszej wycieczki do Sewilli (i nie tylko!), to zapraszam Cię serdecznie na Naszego instagrama.

Tutaj link: https://www.instagram.com/vacaymodecom. Na instagramie jestem najczęściej. Codziennie dodaje tam relacje i zdjęcia z miejsc, które udało Nam się odwiedzić. W wyróżnionych relacjach zobaczysz Nasz weekend w Sewilli. Zapraszam Cię także na Naszego facebooka, gdzie szerzej opisuję miejsca lub wydarzenia, w których bierzemy udział! Obserwując Nasze social media masz możliwość bycia z Nami na bieżąco! Tutaj link do facebooka: https://www.facebook.com/vacaymodecom