Alcudia to miasto, które kiedyś było stolicą wyspy.

Wiele osób zimą w ogóle nie pracuje. Jest to więc bardzo dobry okres na zwiedzanie. Dlaczego jeszcze? Nie ma turystów. Jest pełno miejsc do parkowania, często nie ma opłat. Nie ma korków, ścisku. Plaże są puste – można zrobić przepiękne zdjęcia. Nacieszyć się spokojem i ciszą. Można się totalnie odstresować i zrelaksować. Pooddychać czystym powietrzem, nie zmieszanym z olejkami do opalania! Temperatury nie są bardzo wygórowane, jednak nadal świeci piękne słońce, którym można się nacieszyć! W jeden z zimowych dni obraliśmy sobię na cel miasto Alcudia.

Tamtejsza plaża jest szeroka i piękna.

Widok z plaży rozpościera się na port i statki. Za plażą ciągnie się deptak i ścieżka dla rowerów, przy której posadzono piękne palmy. Troszkę jak w Los Angeles. ;) Port d’Alcudia i Alcudia to miejscowości duże, bardzo turystyczne. Dostaje o nie wiele pytań. Są one gorąco polecane – ze względu chociażby na to, że jest tam pełno atrakcji. Restauracje, bary, gokarty, place zabaw dla dzieci, mini wesołe miasteczka i wiele wiele innych. Roi się tam od hoteli, apartamentów, willi, czy hosteli.

Alcudia to miasto otwarte na Morze Śródziemne.

Morze było środkiem komunikacji i fundamentalnym czynnikiem w jego historycznym rozwoju. Pierwsi osadnicy przybyli na wyspę drogą morską. Świadectwem upływu czasu i śladów pozostawionych przez różne narody i kultury jest historyczne i kulturowe dziedzictwo miasta Alcúdia.

Pierwsze dowody obecności człowieka w Alcúdii sięgają prehistorii, konkretnie do okresów znanych jako Pretalayótico i Talayotic.

Chodzi o pierwsze ludzkie osiedla. Ludzie mieszkali najpierw w jaskiniach, a później w Talaiots (konstrukcje o okrągłej lub kwadratowej konstrukcji przypominającej wieże, stąd jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego “talaya” – co oznacza wieżę strażniczą). Później, Rzymianie, muzułmanie i chrześcijańscy zdobywcy, odcisnęli swój ślad w Alcudii.

Nazwa miejsca Alcudia pochodzi z języka arabskiego (al-qudia) i oznacza “wzgórze”.

Wyspa Mallorca została włączona do korony katalońsko-aragońskiej po podboju króla Jaime I w 1229 r. Po podboju założenie Alcúdii miało miejsce w 1298 r. Alcudia odpowiadała głównie na potrzeby obronne i strategiczne. Od tego momentu rozpoczęła się budowa średniowiecznych murów otaczających miasto, które aktualnie można obejść i zwiedzić.

Czy warto zatrzymać się w Alcudii?

Zdecydowanie tak. Latem w Alcudii roi się od turystów. Alcudia jest typowym turystycznym miastem. Jest tam mnóstwo atrakcji i nikt nie będzie się tam nudził. Dodatkowo wieczorne spacery po starym mieście – otoczonym murami brzmią romantycznie i zachęcająco! Roi się tam od miejscowych restauracji, zarówno jak i od słynnych sieciówek jak KFC, Mcdonald’s i inne. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Alcudia ma wszystko. Widoki, plażę, atrakcje dla dorosłych jak i dla dzieci i jest idealnie umiejscowiona.

Z Alcudii łatwo dostać się do dwóch z top 10 atrakcji na Majorce!

Mowa o Formentor i Sa Calobra. Formentor to ogromne pasma górskie, które można pokonać samochodem. Sa Calobra jednak jest o wiele bardziej wymagająca. Droga to serpentyny, prowadzące nad przepaściami. Na końcu wycieczki po przerażających serpentynach czekają na Nas dwie piękne zatoki. Jedna z nich mieści się w wąwozie Torrent de Pareis! Warto też wybrać się na pobliską Cala Figuera!