Cala S’Almunia, Majorka – to zatoka, która umiejscowiona jest tuż obok najbardziej obleganej plaży na Majorce.

Co to oznacza? Oznacza to tłumy, brak miejsc parkingowych i brak miejsca na plaży. Jednak na Cala S’Almunia czy Calo des Moro każdy chce pojechać. I wcale się nie dziwię. Te miejsca są nieziemskie, z pięknymi widokami i niesamowitym klimatem. Woda jest krystalicznie czysta i płytka – czego chcieć więcej?

Gdzie zaparkować samochód i jak wcześnie wyjechać na Cala S’Almunia?

Majorka w sezonie to masa turystów. Jeśli chcesz zatrzymać się na plaży na Majorce i chcesz rozłożyć tam ręcznik, to polecam udać się tam z samego rana. I mam na myśli 7/8 rano! Nie na każdej plaży można wypożyczyć leżak i nie na każdej plaży znajduje się bar. Dlatego polecam wcześniej zaopatrzyć się w jedzenie i co najważniejsze – wodę. Jak wygląda sytuacja z parkingiem?

parking cala salmunia

Jeżeli Ci się poszczęści i wyjedziesz z samego rana, to istnieje szansa, że zaparkujesz samochód tuż przy plaży (należy jechać za znakami!).

Tamtejsze miejsca parkingowe to jedynie krawężniki. Nie ma tam żadnego parkingu. Natomiast, jeśli na plażę wybierasz się później, to polecam spróbować zaparkować samochód na Parkingu na Cami Cala Llombards. Dojście z tamtego parkingu na plaże zajmie ok. 15/20 minut. Można również parkować na “dziko”, jednak grozi to mandatem. Większość tamtejszych terenów, to tereny prywatne i do polowań, a właściciele nienawidzą parkowania na ich terenie i chętnie wykonują telefony. Można dojechać tam również autobusem, który zatrzymuje się tuż przy schodach na plażę (odjeżdża z miejscowości Santanyi).

By dostać się na Cala S’Almunia należy zejść po 200 schodach.

Cala S’Almunia jest kamienista. Otaczają ją potężne klify. Woda jest tam przepięknego koloru i jest krystalicznie czysta. Co najważniejsze, jest to plaża również dla nudystów, więc należy to uszanować. Wiele osób rozkłada ręczniki na tamtejszym porcie, ponieważ podłoże jest płaskie. Poza uroczym portem, znajduje się tam również bardzo mała plaża i wioska rybacka, w której aktualnie można wynająć nocleg. A także mała jaskinia, do której lubią skakać Ci najmłodsi! W okolicy nie ma żadnego baru czy restauracji, dlatego ważne jest, by zaopatrzyć się w jedzenie i picie.

Zaraz obok zatoki Salmunia znajduje się słynne Calo des Moro.

Miejsce to opisuję w drugim poście, link tutaj: Cala S’Almunia i Calo des Moro są naprawdę dobrze utrzymane. Tym terenem naturalnym zajmuje się od lat rodzina, która mieszka w okolicy. Przy tablicach informacyjnych zamontowane są puszki, do których można wrzucać pieniądze, które pomagają w utrzymaniu plaż i zatok w czystośći. Zdecydowanie polecam się wybrać na obie te zatoki, z samego rana. Wtedy spokojnie będzie można zaparkować i rozłożyć się na plaży. Miejsca te zapierają dech w piersiach. Oferują nie tylko czystą wodę i plaże, ale też cudowne widoki. A dla miłośników spacerowania po klifach – jest tam spore pole do popisu.