Cuevas de Arta, Mallorca

Przed Wami post o jaskiniach Cuevas de Arta. Już dawno temu mówiłam Wam, że planuję mini serię na blogu, w tematyce jaskiń na Majorce. Zapraszam Was do zwiedzenia razem ze mną tych ciekawych jaskiń. Poprzednio pisałam Wam o Cuevas del Drach (tutaj link do postu ze smoczych jaskiń: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/cuevas-del-drach-majorka/). Pytacie mnie, do których lepiej się wybrać. Mam nadzieję, że odpowiedź znajdziecie sami, bo mi samej dalej trudno jest się zdecydować.

canyamel mallorca

Cuevas de Arta – podstawowe informacje.

Muszę jeszcze dodać, że zwiedzanie latem i zimą różni się od siebie. Latem w jaskiniach jest o wiele więcej turystów, co wiąże się również z tym, że przewdonicy nie mają wystarczająco czasu na to, by odpowiedzieć na nurtujące pytania lub pokazać Wam piękno jaskiń w 100%. Zdecydowanie polecam Wam zwiedzać jaskinie zimą. Zimą turystów jest o wiele mniej, więc zwiedzanie jest o wiele przyjemniejsze. Temperatury w jaskiniach utrzymują się przy ok. 18 stopniach (Arta) i 20 stopniach (Drach) przez cały rok. Do środka polecam ubrać się wiosennie. Długie spodnie, lekka bluza.

Cuevas de Arta – godziny otwarcia i ceny.

W Kwietniu, Maju, Czerwcu i Październiku do jaskiń wejdziemy od godziny 10:00 do 18:00.
W Lipcu, Sierpniu i Wrześniu od 10:00 do 19:00
Od Listopada do Marca od 10:00 do 17:00
Wejście do jaskiń kosztuje 15 euro za osobę dorosłą. Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo, a dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia wejdą już za 7 euro.
Do jaskiń można dojechać autobusem 411 i 472.
Istnieje również możliwość popłynięcia do jaskiń łódką. Wycieczka łódką odbywa się przez Jungle Boat. Cena za przepłynięcie z miejscowości Sa Font de Sa Cala kosztuje 13 euro. A z Cala Ratjada 18 euro. Wejście do jaskiń należy wykupić osobno.

Cuevas de Arta czy Cuevas del Drach?

Zwiedzanie trwa około 40 minut i do jaskiń wchodzi się w grupach, razem z przewodnikiem. Wejście do jaskiń odbywa się średnio co 30 minut. Przewodnicy mówią po angielsku, niemiecku, hiszpańsku i francusku. W środku czekają na Was atrakcje, takie jak pokaz świetlny z muzyką klasyczną w sali Infierno (piekło). Robi to fajne wrażenie, zwłaszcza, jeśli macie wybujałą wyobraźnię. Ja podczas pokazu w kolumnach widziałam twarze. Jestem ciekawa, czy i Wy je dostrzegacie? Poniżej wstawię zdjęcie.

twarze cuevas de arta
Twarze w Cuevas de Arta.
Czy warto odwiedzić Cuevas de Arta?

Kolejną atrakcją jest la Reina de las columnas (królowa kolumn). Jest to najwyższa ze stalagmitów. Ma 22 metry wysokości, a podczas wycieczki dowiedzieliśmy się od przewodnika, że do jej złączenia się z sufitem jaskini brakuje jeszcze pięciu tysięcy lat. W jaskiniach znajduje się także wiele innych sal tematycznych. W każdej znajdziemy coś dla niej charakterystycznego. Na przykład sala teatrowa i jej organy.

Cuevas de Arta – ciekawostki.

Po drodze mijamy także słonia, lwa czy odwróconą owcę. Na mnie wrażenie zrobiły bardzo cieńkie, utrzymujące się na suficie jaskini płyty. Natura potrafi tworzyć cuda. Z wycieczki zapadły mi jeszcze w pamięć puste w środku kolumny. Z każdej z nich wytwarzany jest inny dźwięk. Kolejną ciekawą informacją jest to, że jaskinie są jedynymi, w których za dawnych lat używano do ich oświetlenia pochodni. Z tego względu sufit jaskiń jest osmolony. Całą relację z mojego kolumnowego koncertu i wycieczki po Cuevas de Arta znajdziecie na moim instagramie (tutaj link do instagrama: https://www.instagram.com/vacaymodecom/).

Co zwiedzić w okolicy Cuevas de Arta?

Po wyjściu z Cuevas de Arta możemy podziwiać przepiękny widok na morze. Charakterystycznym dla tych jaskiń miejscem są ogromne schody. Wchodząc na nie możemy podziwiać jaskinie z podwyższenia. Daje to zdecydowanie przedsmak tego, co zobaczymy w środku. Przed jaskiniami jest też bezpłatny parking oraz bar. Droga prowadząca do jaskini otoczona jest na początku przepięknymi willami na wzgórzu, by potem zakończyć się lekko krętą drogą przy ogromnych klifach. Robi to ogromne wrażenie. I latem i zimą. Co warto odwiedzić w okolicach? Na pewno plażę w Canyamel, wybrzeże Costa de los Pinos z punktem widokowym. Warto też wybrać się do miejscowości Sa Font de Sa Cala (https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/sa-font-de-sa-cala-majorka/), Cala Ratjada i Son Moll (https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/cala-ratjada-son-moll/), czy na plażę Cala Agulla (https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/cala-agulla-majorka/) lub Cala Mesquida (https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/plaza-cala-mesquida-majorka/). Jeśli mało Wam zwiedzania zabytków, to zdecydowanie musicie zajrzeć na Castell de Capdepera (https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/castell-de-capdepera-majorka/)!

Social media.

Serdecznie polecam Wam wybrać się do Cuevas de Arta, a jeśli nie do samych jaskiń, to zdecydowanie pod nie podjechać. Dla pięknych widoków. Spodoba Wam się! Zapraszam Was na reszte moich social media, gdzie regularnie dodaję posty i to właśnie z nich dowiecie się najwięcej o życiu na Majorce. Facebook: https://www.facebook.com/VacayModeCom/