Formentor i Cala Formentor to miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc na Majorce.

Przylądek Formentor jest najbardziej wysuniętą na północ częścią wyspy i stanowi przedłużenie gór Serra Tramuntana. Najwyższe wzniesienie to Puig Fumat i mierzy on 384 m n.p.m. Droga Formentor, to ponad 13 km autostrady pełnej zakrętów i serpentyn. Porównując ją do trasy Sa Calobra, śmiało mogę stwierdzić, że jest ona o wiele lżejsza i mniej stresująca. Widoki podczas jazdy są świetne. Można też spotkać tam kozy. W wielu miejscach można również zjechać na chwilę odpoczynku lub by zobaczyć niestandardowy widok. Są tam też stworzone specjalne ścieżki dla pieszych.

Podczas wycieczki na Formentor mijamy trzy miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Pierwszym jest Mirador – punkt widokowy. Znajduje się tam parking i restauracja. Parking jest bezpłatny, a restauracja ma dość przyjemną ofertę i dość niskie ceny. Ten punkt widokowy oferuje jeden z najsłynniejszych widoków na Majorce. Kiedy ostatnio tam byliśmy, widzieliśmy nawet delfiny. Zima to idealny moment na spotkanie tych zwierząt. Parking nie należy do największych, dlatego polecamy wyjechać na Formentor z samego rana – zwłaszcza w sezonie. Poza sezonem z parkingiem nie powinno być aż tak dużego problemu.

Drugim punktem wycieczki jest Cala Formentor.

Cala Formentor to przepiękna zatoka. Słynie ona z tego, że jest jedną z kilku plaż na Majorce z niebieską flagą. Plaża jest piaszczysta, a widoki rozpościerają się na tamtejsze góry. W sezonie jest tu mnóstwo osób i rozłożone są tutaj leżaki. Zimą jest tu o wiele ciszej i przyjemniej. Jest tu także płytko, a plaża jest dość szeroka, jednak niezbyt długa. Za plażą wybudowane są hotele, znajdą się również i restauracje/bary. Cala Formentor bardzo różni się od reszty, dlatego serdecznie polecam Wam się na nią wybrać. Widoki na góry są cudowne, a latem roi się tam od jachtów, co również ma swój urok. Pobyt na niej zdecydowanie uprzyjemniają sosny, które rosną na plaży. Tamtejszy parking jest płatny. Można zapłacić 20 euro za cały dzień lub 0.04/0,07 euro za godzinę – zależnie od tego, który wybierzemy.

Trzecim punktem, a także ostatnim jest Cap de Formentor.

Cap de Formentor – w tłumaczeniu oznacza on po prostu głowę Formentor, czy “el fin de Formentor”, czyli koniec Formentor. Nazwa ta odnosi się do najbardziej wysuniętej na północ części wyspy. To tutaj się ona kończy i wpada do morza. Znajduje się tam słynna latarnia, która powstała w 1863 roku. Tam również znajduje się restauracja i parking. Zapewne widzieliście wiele zdjęć z tamtego miejsca. Wiele osób ma stamtąd zdjęcia z dzikimi kozami, które są już na tyle oswojone, że jedzą ludziom z ręki i chętnie pozują do zdjęć. Każdy, kto wybiera się na Majorkę, powinien stanąć na najdalej wysuniętym na północ punkcie na wyspie. Tamtjesze skały robią wrażenie. Ich wielkość dosłownie przeraża. Zdecydowanie warto udać się w tamte rejony, tymbardziej, że jest to nieodpłatna wycieczka. Coś, co natura daje Nam za darmo.

Jeżeli po tej trasie poczujecie niedosyt, to polecam wybrać Wam się do miasta Alcudia.

Alcudia znajduje się niedaleko Formentor, a tamtejsze Stare Miasto wieczorową porą to idealne miejsce na kolację lub romantyczny spacer. Alcudia cieszy się uznaniem, a tamtejsza plaża należy do największych na Majorce. Tak samo, jak poboczna Playa de Muro.