Majorka – czy jest to opłacalny kierunek?

Majorka będzie jedną z najbardziej rozbudowanych kategorii, ze względu na to, że się tam wyprowadzamy. Nie mamy pojęcia, ile tam zostaniemy, ale podejrzewam, że przeciągnie się to do kilku lat. Stąd też mój pomysł na opisanie jej w pełnej okazałości. Znajdziecie tutaj opis większości plaż i zatok, niektóre będą mniej znane, inne bardziej rozchwytywane. Z Majorki pokażę więcej niż tylko miejsca. Postaram się ukazać ich kulturę, tradycje i ulubione hiszpańskie dania. A także ceny, zaczynając od jedzenia, kończąc na wynajęciu samochodu czy rowerów :)

Dlaczego wybrać Majorkę?

Jest to miejsce, które zachwyca swoją przyrodą i widokami. Woda jest krystalicznie czysta i ciepła. Jest to jeden z bardziej tropikalnych kierunków, mieszczący się w Europie. Latem jest tu piękna pogoda i wyspa zaczyna wtedy tętnić życiem. Znajdzie się tu coś dla miłośników luksusu, a także miłośników sielanki. Wszędzie można dojechać dobrze zorganizowanym transportem miejskim. Roi się tu od przyjemnych, klimatycznych restauracji.

Wieczorami na oświetlonych deptakach, tuż nad brzegiem morza słychać licznych grajków.

Majorki nie da zwiedzić się w tydzień. Ma w sobie zbyt wiele miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zaczynając od jazdy na Sa Calobra serpentynowymi drogami przez klify. By na końcu schłodzić się na plaży usytuowanej pomiędzy górami, kończąc na jednej z piękniejszych zatok Majorki, czyli Calo des Moro. Można udać się tutaj też na rejsy, organizowane kilkanaście razy dziennie. Zwiedzić całe wybrzeże Majorki na zasadzie “hop on hop off”, np. wsiadamy na porcie Sa Coma, a wysiadamy na porcie Cala Romantica. Przy czym po godzinie spędzonej na Cala Romantica możemy z powrotem wsiąść na statek i udać się na kolejną zatokę! Do wyboru, do koloru. Osobiście nie znam piękniejszego miejsca. Możliwe, że mało jeszcze widziałam, ale daję moje słowo, że jeśli przyjedziesz tu raz, to nie będziesz chciał wyjeżdżać.

Majorka – kiedy najlepiej tu przyjechać?

Znajomi często pytają mnie kiedy wybrać się na Majorkę, najczęściej pytają mnie o miesiące, w których bilety na ten kierunek są o wiele tańsze. Kiedy spadają ceny lotów, łatwo wywnioskować, że coś musi się na tej Majorce zmieniać, skoro ceny poszły tak w dół. Najpiękniejsze miesiące to maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Szczyt sezonu, przez wyspę przewijają się miliony turystów. Pogoda jest najatrakcyjniejsza, dni są najdłuższe i gorące, a noce ciepłe. Co do reszty miesięcy nie mogę zbyt wiele napisać. Wtedy pogoda jest bardzo mieszana. Może być tak, że w danym tygodniu będzie świeciło słońce, a następnego dnia zacznie padać grad. Jeszcze kolejnego ulicami będzie płynęła woda, a plaża zniknie, wciągnięta przez morze. Zima bardzo różni się od lata. W tym okresie na Majorce jest zdecydowanie mniej ludzi. Większość hoteli, restauracji i atrakcji jest zamknięte. Na miejscu są tylko miejscowi i niemieccy emeryci :)

Jaki jest klimat na Majorce i jakie są tam temperatury?

Majorka należy do archipelagu Balearów i jest z niego największą wyspą. Leży na morzu śródziemnym i charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem. Jest bardzo górzysta, a zarazem nizinna. Pisałam, że ciężko jest zobaczyć ją całą i się nią nacieszyć tylko w tydzień. Zdecydowanie warto przyjechać tutaj na dłużej. Ze względu na swoją budowę, Majorka jest idealnym miejscem dla miłośników gór. A także dla tych, którzy uwielbiają opalać się całymi dniami na plaży. Jeśli chodzi o temperatury, to w zaokrągleniu mogę napisać, że od listopada do lutego temperatury to ok. 16-20 stopni. W miesiące takie jak marzec, kwiecień, październik i listopad temperatura będzie sięgała ok. 20-25 stopni, a w szczyt sezonu – maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień temperatury odczuwalne to czasami ponad 30 stopni :)

Muszę tutaj dodać również, że wiele stron przekłamuje informacje na temat pogody na Majorce.

Może się zdarzyć, że w styczniu będzie kilka gorących dni, a może się zdarzyć, że w lipcu będzie padał grad, a podczas opalania na plaży złapie nas burza. Tak było w moim przypadku :) Podczas mojego pobytu we wrześniu i październiku nie za dużo się opaliłam. Jednak mimo wszystko pogoda sprzyja lekkiemu ubiorowi czy kąpieli w morzu. Kilka dni było pochmurnych i deszczowych – idealne na zwiedzanie. Jeśli mowa o przyrodzie… Majorka ze względu na swoje upały wypala wiele roślin. Zwłaszcza te, które mieszczą się na górach. Niektóre z lasów uległy pożarowi i kiedyś pięknie zazielenione góry aktualnie są łyse. Dodatkowo wzmagają to turyści, którzy zaśmiecają lasy, np. zostawiając po sobie szklane butelki. Można jednak tam podziwiać gaje oliwne, uprawy drzew pomarańczowych, czy cytrynowych. Zdarza się również, sporadycznie, że ludzie na swoich ogrodach hodują bananowce.

Plaże na Majorce i temperatury wody.

Hiszpańskie plaże należą do jednych z najlepiej ocenianych na świecie, pod względem czystości i wyglądu. Pisanie listy top 10 najlepszych plaż na Majorce nie ma sensu, ponieważ większość z nich jest przepiękna. Widoki zapierają dech w piersiach, woda jest krystalicznie czysta i ciepła. Dlatego też w szczycie sezonu wszystkie plaże są oblegane i ciężko jest polecić miejsce, do którego można ucieć, by mieć je praktycznie tylko dla siebie. Większość z nich jest piaszczysta, piasek jest złoty lub biały. W wodzie zazwyczaj jest sporo alg i często pływają w niej meduzy. Na szczęście nie ma się tutaj czym martwić, ponieważ na każdej plaży powinien być ratownik, który od razu reaguje i pomaga.

Plaże i woda na Majorce są jednymi z piękniejszych, które miałam okazje zobaczyć.

Na plażach znajdują się wtedy także flagi informujące o niebezpieczeństwach. Trzeba również uważać na jeżowce, które ukrywają się w skałach. Sama kiedyś weszłam boso na skały i w obydwóch stopach miałam kilkadziesiat kolców. Na skałach można często spotkać rybaków. Czy to szczyt sezonu czy zima, zawsze tam są. Temperatury wody sięgają od 14 do 26 stopni. Niższe temperatury wody spotykane są zimą, a najwyższe w sierpniu i wrześniu, gdy woda jest już mocno nagrzana. Znajdą się jednak ludzie, którzy pomimo niskiej temperatury i tak kąpią się w morzu. Zimą jednak plaże wyglądają zupełnie inaczej. Leżaki są złożone, a na plażach ułożone są stosy wysuszonych alg. Zazwyczaj wypływają na brzeg, razem ze wszystkimi “dodatkami” wyrzucanymi przez morze.

Majorka jest jednym z najgorętszych wakacyjnych kierunków polaków.

Zdecydowanie ich wszystkich rozumiem, ponieważ sama jestem w niej zakochana po uszy, a zdjęcia nie oddają nawet 50% tego, co widzi się na miejscu. Trzeba to po prostu zobaczyć na własne oczy! Majorka jest istnym rajem, znajdującym się w Europie. Przyjeżdżając na Majorkę poznasz prawdziwą wyspiarską kulturę i nie będziesz mógł się od niej oderwać. Gorąco polecam przyjechać tu wszystkim, którzy nadal mają co do tego miejsca mieszane uczucia :)