Puerto de Sóller – jeden z droższych kierunków na Majorce.

Jakiś czas temu szukałam majorkińskich miejscowości, które aż z daleka nęcą do siebie swoją historią. Chciałam zobaczyć miasteczka, które są tutaj najstarsze. Wpadłam na Puerto de Sóller, Deià i Valldemosa. Mieszkamy dosłownie na drugim końcu wyspy, więc chciałam zobaczyć wszystko w jeden dzień. Wiedziałam, że graniczy to z cudem. Ciężko jest nacieszyć się tak urokliwymi miejscami w dwie godziny. Z tego właśnie powodu ominęliśmy miasteczko Deià. Wydawało mi się na tyle piękne i wyjątkowe, że muszę poświęcic na nie o wiele więcej czasu. Wszystkie te trzy miejscowości znajdują się niedaleko siebie. Stąd pomysł na zwiedzenie ich wszystkich w ciągu jednego dnia. Jest on racjonalny o ile wyjedzie się wcześnie rano i nie planuje się szybko wrócić! Wszystkie te miasta znajdują się blisko stolicy i są naprawdę drogie. Mimo to, zdecydowanie warte odwiedzenia.

Puerto de Sóller położone jest na Północno-Zachodniej części wyspy.

Puerto de Sóller połączone jest z miastem Sóller. Miasteczko Sóller to bardzo historyczna miejscowość. Jest tam wiele muzeów historycznych, kościołów, sadów cytrusowych i przepięknych starych majorkińskich uliczek. Sóller ma swój klimat, warto jest tam pojechać chociażby, żeby trochę zwolnić i się zrelaksować. Największą jak dla mnie atrakcją jest pociąg, który jeździ na trasie Sóller – Palma de Mallorca. Można też udać się na skromniejszą przejażdżkę tramwajem, na trasie Sóller – Puerto de Sóller. Cena wynosi 7euro za osobę w jedną stronę.

  • puerto de sóller
  • puerto de sóller
  • puerto de sóller
Pociąg jest o tyle interesujący, że jego trasa ciągnie się przez góry Serra de Tramuntana.

Podczas jazdy pociągiem na trasie Sóller – Palma de Mallorca zwiedza się nie tylko miasteczka, ale też cały wąwóz i sady cytrusowe. Kolej została wybudowana ze względu na rolników, którzy musieli przedostać się z Sóller, przez góry Serra de Tramuntana aż do Palma de Mallorca. Uprawiane wtedy pomarańcze z Sóller (które są uprawiane do tej pory) słyneły z wysokiej jakości i cudownego smaku. Dzięki ciężkiej pracy rolników zostala wybudowana kolej, która miała im ułatwić przewożenie pomarańczy przez wąwóz aż do Palmy. Zrobili to wlasnymi rekoma. Teraz my możemy poczuć się jak oni, podróżując tą samą trasą, która trwa zaledwie godzinę. :)

Co przyciąga ludzi do Puerto de Sóller?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jest to bardzo malownicze miejsce! Jest tak piękne, że cięzko mi je opisać tak, żeby niczego nie przeoczyć. Zachwyca z każdej strony. Cały port jest w kształcie litery “C”. Po jednej stronie znajduje się duży port, na którym jest mnóstwo zacumowanych statków, żaglówek i jachtów. Zaraz za nimi rozpościera się widok na archipelag miasta. Białe i kremowe budynki pięknie kontrastują z zielenią gór. Idąc dalej zaczyna się piaszczysta plaża, a zaraz za nią deptak, po którym co 10 minut jeździ zabytkowy pomarańczowy pociąg.

Deptak ciągnie się od portu aż na drugi koniec zatoki.

Jest na nim mnóstwo straganów, restauracji, kawiarni i sklepów. Dalej znajduje się stacja kolejowa, z której droga prowadzi do aleji palmowej. Uwielbiam palmy, dlatego aleja ta na długo pozostanie w mojej pamięci. Idealne miejsce na tropikalne ujęcia! Wzdłuż deptaka dalej ciągnię się plaża. Na końcu zatoki, na górze znajduje się latarnia morska. Myślę, że widoki stamtąd są już zdecydowanie nie do opisania.