Willa Raixa, Majorka – co zwiedzać zimą?

Bilety diametralnie tanieją, co kusi Polaków do zakupu. Pogoda w okresie zimowym na Majorce jest bardzo zdradliwa. Jednego dnia chodzimy w krótkich spodenkach, a kolejnego ubieramy długie spodnie i kurtkę. Jednego dnia świeci słońce, a na niebie nie ma ani jednej chmurki. Natomiast kolejnego jest ciemno, szaro, pochmurno i do tego co chwilę pada. Poziom wilgotności przeważnie sięga 80%. Dlatego wieczorami robi się o wiele chłodniej. Odpowiadając na Wasze pytania… mimo wszystko WARTO wybrać się na Majorkę zimą. Zwłaszcza do Willa Raixa.

Jest to jednak dość ryzykowne – ze względu na pogodę.

Jeśli nie macie prawa jazdy ani pieniędzy na wynajem samochodu, to szczerze mówiąc – wyjazd może okazać się klapą. Na Majorce komunikacja miejska niestety nie funkcjonuje zbyt dobrze. Zdarza się, że autobusy w ogóle nie przyjeżdżają, a rozkład jazdy w google nie jest zgrany z rzeczywistością. Jeśli jednak na swoją zimową podróż obierzecie kierunek – Palma. To na szczęście nie będzie tak źle. Stolica jest o wiele lepiej zaopatrzona. We wszystko ;).

Nie wiem jak to wygląda u Was, ale w moim przypadku to ja jestem inicjatorem wszelkich wycieczek.

To ja zmuszam innych do wychodzenia z domu i zwiedzania. Częsciej to ode mnie wychodzą takie pomysły. Nie jest to dla mnie żaden problem, ponieważ uwielbiam, kiedy to ja decyduję dokąd się wybieramy. Jednym z takich pomysłów była willa Raixa. Kiedyś zobaczyłam piękne zdjęcie z tamtejszego ogrodu i zdecydowałam, że pewnego dnia się tam wybierzemy. Pogoda zapowiadała się pięknie. Jedynym minusem było to, że wille zwiedzać można tylko od 10:00 do 15:00. Jest więc mało czasu na zwiedzanie i wykorzystanie tego miejsca w pełni. Wstęp jest bezpłatny, co jest ogromnym plusem.

Największym minusem podróżowania z całą rodziną (pomijając ogrom kłótni), jest organizacja.

Ciężko jest zdążyć gdziekolwiek na czas. Nawet jeśli coś się dobrze zorganizuje to i tak gdzieś plan podupadnie. Trzeba sie zatrzymać na siku. Zanim wyjdę to jeszcze napije się kawy. Och, czegoś zapomniałam i muszę wrócić do domu i to znaleźć. Potem idzie już z górki. Pojawia się tylko “jak Ty jeździsz?!”, “Jak chcesz to sama poprowadź!”, “jedź wolniej! Chcesz Nas zabić?”. Standard w każdej Polskiej rodzinie i zapewne nie tylko… :).

Dojechaliśmy do Willa Raixa!

Willa Raixa znajduje się niedaleko stolicy, Palma de Mallorca. Wille odwiedził nawet sam Król z rodziną. Okolica jest bardzo malownicza. Wokół willi rosną sady drzew owocowych. Sama willa robi ogromne wrażenie. Wokół niej posadzone są palmy i drzewa iglaste. Na pierwszy rzut oka widać, że willa posiada piękne balkony i jest pokaźnych rozmiarów.

Raixa jest szczególnie znana dzięki swoim ogrodom.

Z willi, widoki rozpościerają się na sady oraz ogrody “dels Tarongers”, “de la Galeria” i “d’Entrada”. Jeden z nich posiada staw, z widokiem na sady i góry. Można je podziwiać z tarasu widokowego. Kolejny zachwyca swoimi monumentalnymi schodami, wokół których posadzone są piękne krzewy. Dodaje to pięknego kontrastu zdjęciom. Kolejny ogród ujął mnie tym, jaki jest zadbany. Ogrodnicy starannie strzyżą krzewy, na postać labiryntu. Na środku ścieżek jest mała fontanna. Z willi do ogrodu prowadzą piękne schody, które dodają temu miejscu urody. Na koniec wycieczki warto udać się do wieży widokowej. Widok z niej rozpościera się na sady i miasta.

Bardzo interesującym miejscem jest wielka brama wejściowa, zbudowana w 1898 roku.

W 1910 roku willa została sprzedana przedsiębiorcy Antoniemu Jaume. Willa Raixa ma unikatowy wygląd, dzięki neoklasycznemu remontowi ukończonemu w XVIII wieku przez Kardynała Despuig. Kardynał był jednym z kluczowych postaci w Majorkińskim oświeceniu. Willa aktualnie służy jedynie jako miejsce publiczne.Wejście jest bezpłatne, więc można spodziewać się, że nie wszystko jest w idealnym stanie. Jednak zdecydowanie warto się tam udać, dla samych widoków. Jest to idealne miejsce na relaks, z dala od miastowego zgiełku. I zdecydowanie idealne miejsce do zwiedzania zimą.

Strona internetowa Willi Raixa: https://raixa.conselldemallorca.cat/en/home