Zima na Majorce – co robić?

 • zima na majorce
 • zima na majorce
 • zima na majorce

Majorka przyciąga ogrom turystów w sezonie, tętni tu wtedy życiem. Turyści przyjeżdżają tutaj jednak tylko latem. Z czasem Hiszpanie nauczyli się, że nie warto mieć otwartego biznesu przez cały rok. W tej chwili z końcem sezonu, na Majorce zamykane są hotele, restauracje, sklepy, atrakcje, wesołe miasteczka i inne. Na deptakach, na których latem na codzień roi się od ludzi, w tej chwili są pustki. Są jednak ludzie, którzy odwiedzają Majorkę także zimą. Przyciągają ich tu bardzo niskie ceny lotów. A pogoda nadal jest lepsza niż w Polsce, czy Anglii. Widoki nadal są piękne, powietrze nadal jest czyste, a woda nadal jest krystalicznie czysta. Zima na Majorce nie jest taka zła.

Zima na Majorce – jakiej oczekiwać pogody?

Majorka to przepiękna wyspa, jednak trzeba przyznać, że tutejsza pogoda jest bardzo zróżnicowana. Zdarza się, że w lipcu pada grad, a w październiku Majorkę zalewa powódź. W ciągu upalnego dnia nagle może zacząć padać, uciekacie z plaży, ale zanim zwiniecie się ze swoimi rzeczami znów wychodzi słońce i można się opalać. W maju może padać i być wietrznie, a może być i upalnie. BARDZO ciężko jest wypowiedzieć się na temat temperatur. Dlatego serdecznie polecam sprawdzać pogodę tuż przed wyjazdem. Oczywiście, wiadomo, że wybierając termin na wycieczkę sugerujemy się pogodą. JEDNAK może się ona radykalnie zmienić. Zima na Majorce to nie Egipskie temperatury, ale można trafić na cudowne dni!

Dlatego przed samym wyjazdem najlepiej posłużyć się wyszukiwarką Google.

Wpisujemy w wyszukiwarkę nazwę miejscowości, do której się udajemy, a obok niej EL TIEMPO – co oznacza pogodę po hiszpańsku. Pogoda rozpisana na stronach biur podróży lub w wyszukiwarce Google nie jest tak dokładna jak ta hiszpańska. Polecam ten sposób, unikniecie w ten sposób stresu i niedopowiedzeń. Temperatury latem wahają się pomiędzy 25-30 stopni wzwyż! Dodatkowo, mała rada! Jeżeli w Twojej miejscowości pogoda płata figle, to niekoniecznie jest tak na całej wyspie. Sprawdź pogodę, wsiadaj w auto i jedź tam, gdzie świeci słońce!

Zima na Majorce to okres, w którym morze jest zdatne do kąpieli?

Jeśli jesteś Morsem, to zdecydowanie tak! Jesteś już zahartowany! Oczywiście żartuję, są ludzie, którzy mimo tego, że morze jest zimne, to i tak wchodzą. Szczerze mówiąc, uważam, że da się zimą kąpać w morzu. Jednak nie są to identyczne doznania, jak te latem. Temperatura jest o wiele niższa. Wieje mocniejszy wiatr. Wilgotność powietrza sięga czasem 90% wzwyż. Na plaży jest mnóstwo alg, a plaże są o wiele mniejsze (przez częste deszcze i wiatry morze “zjada” plażę). Nie ma również ratowników, pojawiają się meduzy, jeżowce, a zdarza się, że i ośmiornice, które zazwyczaj chowają się w głębinach.

Zima na Majorce to duża wilgotność, a piasek na plaży jest o wiele zimniejszy.

Leżenie lub siedzenie na piasku, czy kocu może zafundować zapalenie pęcherza czy przeziębienie. Zdecydowanie warto wziąć ze sobą leżak. Od razu ostrzegam, że wypożyczanie leżaków nie jest możliwe, zabierają je z końcem sezonu. Tak samo jak i parasole! Nie jestem pewna, czy na wszystkich plażach, ale na większości. Warto więc zaopatrzeć się w jakiś na miejscu, lub zapytać o taki w hotelu, w którym się zatrzymacie. Pogoda zimą zdecydowanie sprzyja surferom, jest ich tutaj wtedy o wiele więcej niż latem.

Uważam, że na Majorkę warto udać się również zimą.

Zima na Majorce to cudowny okres. Po pierwsze, dużym plusem jest to, że jest tutaj o wiele mniej ludzi. Tak mniej więcej o 90% mniej niż latem, haha. Czasami pogoda może naprawdę dopisać! Zdarza się, że kilka tygodni świeci non stop słońce. Druga sprawa jest taka, że jeśli w jednym miejscu na Majorce pada, to niekoniecznie jest tak na całej wyspie. Wsiadamy w samochód i jedziemy zwiedzać tam, gdzie świeci słońce! Dużo sesji zdjęciowych na plaży odbywa się zimą, ponieważ słynne lokalizacje są wtedy opustoszałe, a słońce nadal świeci. Więc jeżeli jest tu ktoś, kto uwielbia fotografię, to zima jest wprost idealna do magicznych ujęć.

Wszystkie atrakcje historyczne – zamki, katedry, muzea czy fabryki są nadal otwarte.

Niektórzy z Was na pewno nie pomyśleli, że zimą, dzięki temu, że turystów praktycznie nie ma, to przewodnicy w zamkach, katedrach, muzeach poświęcą Wam o wiele więcej uwagi. Ludzie są mniej nerwowi, są zrelaksowani. Mają o wiele mniej pracy, przez co na pewno są bardziej znudzeni zimową rutyną. Każdy gość daje im możliwość zapełnienia ich czasu. Przez co na pewno będą bardziej “interesujący” w swoich opowieściach. I odpowiedzą na każde nurtujące Was pytanie. Może nie jest to równie imprezowa wyspa, jak latem, ale nadal jest tu gdzie zjeść i gdzie potańczyć. Trzeba tylko głębiej poszukać. Jak widać, kolejny plus. Zima na Majorce nie jest taka zła!

Na Majorce roi się od atrakcji, które można odwiedzić zimą!

Na przykład jaskinie! Majorka ma ich kilka i wszystkie są interesujące i warte odwiedzenia. Osobiście byłam tylko w Cuevas del Drach i jaskinie robią wrażenie. Na miejscu czeka Was też koncert. Jest on tam organizowany ze względu na świetną akustykę jaskini. A na koniec wsiadacie do łódki, którą płyniecie do wyjścia wsród pięknie oświetlonych skał. Poniżej lista wszystkich w formie mapy! Przy większości opisywanych przeze mnie w tym poście atrakcji będą pojawiały się linki z mapami, które poinstruują Was jak dojechać do danych miejsc. I dodatkowo dodam też zdjęcie orientacyjne z mapą!

 • zima na majorce
 • zima na majorce

Link do mapy: https://drive.google.com/open?id=1NQizdnsNB6JMNoK4VcDWUlpEXaVjIqif&usp=sharing

1) Cuevas del Drach:

Podczas zwiedzania można tu robić zdjęcia jedynie BEZ flesza, świateł lub tripodów (stojak na aparat, rozkładany na trzech nogach). Należy się także upewnić, że nie zatrzymujecie innych zwiedzających lub nie zostajecie daleko z tyłu. Podczas koncertu nie można robić zdjęć ani nagrywać filmów. Powinno się podążać za pracownikami obiektu przez cały czas.

Godziny wejść do jaskiń:
od 1 listopada do 11 marca: 10:45, 12:00, 14:00, 15:30
od 12 marca do 31 października: 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00
Zazwyczaj w szczycie sezonu w godzinach 10:00, 16:00 i 17:00 i w weekendy w jaskiniach jest o wiele mniej turystów.
Jaskinia zamknięta jest 25 grudnia i 1 stycznia.
Zakup biletów na stronie internetowej jest tańszy niż w kasach.
Dzieci w wieku 13 lat wzwyż są traktowane jako dorośli.
Cena online za osobę dorosłą: 15€
Dzieci od 3 do 12 roku życia traktowane są jako dzieci.
Cena online za dziecko: 8€
Niemowlęta i dzieci do 2 roku życia nie wymagają zakupu biletu.
Cena za kupno biletu w kasach – osoba dorosła: 15,50€, dzieci: 8.50€

Link do strony: http://www.cuevasdeldrach.com/

2) Coves de Campanet

Jaskinie otwarte są cały rok:
– zimą od 10:00 do 17:30
– latem od 10:00 do 18:30

Ceny za bilety:
dorośli – 15€
dzieci – 8€
(dzieci od 3 do 12 roku życia, od 13 roku życia wliczane są jako dorośli)
Specjalna zniżka dla grup -10%

Link do strony: http://www.covesdecampanet.com/

3) Coves de Genova

Na temat tych jaskiń nie udało mi się znaleźć więcej informacji.
Godziny otwarcia: 10:00 – 17:30

Link do strony: http://cuevasdegenova.com/en/

4) Cuevas de Arta

Godziny otwarcia:
Kwiecień – Maj – Czerwiec: 10:00 – 18:00
Lipiec – Sierpień – Wrzesień: 10:00 – 19:00
od Listopada do Marca: 10:00 – 17:00

Bilety:
Dorośli: 15€
Dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia: 7€
Dzieci poniżej 7 roku życia nie muszą kupować biletu.
Zniżka dla grup: +34 971 841 293

Ceny dla rezydentów (od Listopada do Marca):
Dorośli: 10€
Dzieci: 5€

Wycieczka statkiem (statek koralowy)
wypłynięcie z Font de sa Cala: 12€ (za wejście do jaskiń płaci się osobno)
wypłynięcie z Cala Ratjada: 15€ (za wejście do jaskiń płaci się osobno)

Na stronie internetowej można wydrukować voucher, który gwarantuje Ci prezent. Prezent odbiera się przy kasie.

Link do strony: https://cuevasdearta.com/

5) Cuevas dels Hams

Od      Do        Pierwsze wejście      Ostatnie wejście
30.10   15.11               10:00                        16:30
16.11   26.03               10:00                        16:00
27.03   30.06               10:00                        16:30
01.07   29.10               10:00                        17:00

25 grudnia i 1 stycznia jaskinie są zamknięte.

Link do strony: https://cuevasdelshams.com/?lang=en

Na Majorce roi się od zamków.

Niektóre z nich są w szczątkach, a inne nadal całkiem dobrze zachowane. Widoki z ich murów rozpościerają się na całe wybrzeża i archipelagi miast. Niekiedy na zamkach odbywają się festyny, pokazy i inne atrakcje. Zdecydowanie warto je odwiedzić, choćby dla samych widoków.

 • zima na majorce
 • capdepera
 • capdepera
 • capdepera

Link do mapy: https://drive.google.com/open?id=1DFmERCD_YZqElmcsAaI4ZEam-vc_NDBU&usp=sharing

1) Castell de Capdepera

Na tym zamku miałam okazję być, dlatego też odsyłam Was do całego postu, pełnego zdjęć i opisu na temat tego miejsca: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/castell-de-capdepera-majorka/

2) Castell D’alaro

Ten zamek to właściwie ruiny, jednak polecany jest dla osób, które uwielbiają wycieczki po górach i lasach. Widoki z zamku są przepiękne, a niedaleko zamku znajduje się mała restauracja i “guesthouse”, czyli coś pomiędzy hotelem a schroniskiem. :)

Link do strony: https://www.castellalaro.cat/en/home/

3) Castell De Bellver

Ostatnie bilety do zamku sprzedawane są przy kasie 45 minut przed zamknięciem obiektu. Ostatnie wejście do obiektu 30 minut przed zamknięciem.

Kwiecień – Wrzesień:
– w Poniedziałki zamknięte
– od Wtorku do Soboty: 10:00 – 19:00
– W Niedziele i Święta: 10:00 – 15:00
– zamknięte 25.12, 1.01, 1.05 oraz w Wielkanocną Niedzielę
– UWAGA! Godziny i dni otwarcia mogą ulec zmianie przez urząd Palma de Mallorca, który organizuje tam koncerty i różnego rodzaju eventy.
– zimą zamek otwarty jest od 10:00 do 18:00

Ceny:
– Generalny 4€
– Ulgowy 2€
(emeryci, studenci, uczniowie w wieku 14-18 lat, posiadacze młodzieżowej karty (legitymacja), publiczne instytucje, certyfikowane grupy)
– Mieszkańcy Palma de Mallorca 2,50€
– Agencje Turystyczne 2,50€ (za osobę)
– Wstęp wolny: niedziele, dzieci w wieku poniżej 14 lat, grupy szkolne z przewodnikiem, emeryci w grupach i niepełnosprawni w grupach, ICOM i profesjonalni uczeni oraz nauczyciele.
GRUPA TO MINIMUM 5 OSÓB.

Link do strony: https://castelldebellver.palma.cat/portal/PALMA/castelldebellver/castelldebellver_principal1.jsp?codResi=1

4) Castell de sa Punta de N’amer

Wstęp bezpłatny. Zamek znajduje się niedaleko wybrzeża. Jest bardzo mały, na miejscu znajduje się mały bar z przekąskami i napojami. Wycieczka do zamku prowadzi przez las nad wybrzeżem, widoki są warte zachodu! Wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia:
– Lipiec – Sierpień: 10:00 – 00:00
– Wrzesień – Czerwiec: 10:00 – 18:00

Link do strony: http://www.infomallorca.net/?te=sec&e=17423&te2=con&e2=287

5) Museo Historico Militar de san Carlos

Godziny otwarcia:
– od Wtorku do Niedzieli: 10:00 – 14:00
– zamknięte w Poniedziałki i Święta

Link do strony: http://www.castillomuseosancarlos.com/en/

6) Torre de Canyamel

Godziny otwarcia:
– Wtorek – Sobota: 10:00 – 15:00, 17:00 – 20:00
– Niedziela: 10:00 – 15:00

Ceny:
– generalny 3€
– dzieci poniżej 12 lat wchodzą za darmo

Link do strony: http://www.artsmallorca.com/en/center-/torre-canyamel

7) Torre de Ses Puntes

Wejście bezpłatne.
Czynne od wtorku do piątku w godzinach od 18:00 do 20:00.

Link do strony: http://www.artsmallorca.com/en/center-/torre-ses-puntes

Majorka słynie także ze swoich pięknych ogrodów, w których można zrobić sobie bajeczne zdjęcia.

Wiele z nich połączone jest z muzeami i willami, które można zwiedzać. W niektórych można także wykonywać sesje ślubne. Bardzo polecanym miejscem do sesji ślubnych jest Ogród de Alfabia. Odwiedzając ogród Raixa dowiedziałam się, że sesja ślubna kosztuje tam 300 euro. Jak widać ogrody muszą coś w sobie mieć, skoro ludzie wybierają je do sesji zdjęciowych tego rodzaju. Takie zdjęcia zostają z Nami na całe życie. Ogrody to również idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Myślę, że warto uświadamiać dzieci w tym, jak ważna w Naszym życiu jest natura i dbanie o nią. W ogrodach znajdują się gatunki roślin, których nie znajdzie się nigdzie indziej na świecie. A wejście kosztuje dosłownie grosze.  Zdecydowanie warto!

 • zima na majorce
 • villa raixa
 • willa raixa
 • willa raixa

Link do mapy: https://drive.google.com/open?id=1xthq_buqYlH0ztZ-XNYV4K2-1oKXuOC6&usp=sharing

1) Ogród Raixa

Ten ogród nie należy do najsłynniejszych na Majorce. Uważam nawet, że ludzie nie wiedzą o istnieniu takich pięknych miejsc, co bardzo mnie boli. Trzeba głęboko poszukać, żeby znaleźć interesujące miejsca do zwiedzania na Majorce. Oczywiście poza plażami i zatokami, którymi ciężko cieszyć się zimą. Niedawno udaliśmy się do tego pięknego miejsca, dlatego odsyłam Was do napisanego przeze mnie o nim postu: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/willa-raixa/

2) Ogrody (Jardines) de Alfabia

TEN OGRÓD JEST ZAMKNIĘTY ZIMĄ, JEDNAK POSTANOWIŁAM O NIM WSPOMNIEĆ, ZE WZGLĘDU NA JEGO URODĘ. W TYM POŚCIE ZESTAWIAM LISTĘ MUZEÓW, OGRODÓW, ZAMKÓW, KOŚCIOŁÓW, ZAKONÓW ITP., DLATEGO POSTANOWIŁAM NIE ODPUSZCZAĆ JEDNEJ POZYCJI Z LISTY, TYLKO DLATEGO, ŻE JEST ZAMKNIĘTA. JEST WARTA UWAGI, MIMO WSZYSTKO.

Godziny otwarcia:
– Kwiecień – Październik: 9.30 – 18.30 (wliczając święta)
– Marzec: od poniedziałku do piątku: 9.30 – 18.30, Sobota: 9.30 – 13.00, Niedziela zamknięte.
– Listopad – Luty – zamknięte.
OSTATNIE WEJŚCIE GODZINĘ PRZED ZAMKNIĘCIEM!

Ceny:
– generalny 7,50
– grupy: cena do konsultacji
– klub seniora (Majorka) 4.50
– szkoły (Majorka) 4,50
– rezydenci Balearów 5
– dzieci poniżej 5 roku życia wchodzą za darmo

Link do strony: https://www.jardinesdealfabia.com/en/

3) Ogród botaniczny i Balearskie muzem naturalne – Botanical Garden and Balearic museum of Natural Sciences

Godziny otwarcia:
– Listopad – Luty: Wtorek-Sobota: 10:00 – 14:00
– Marzec – Październik: Poniedziałek – Sobota: 10:00 – 18:00
– Cały Grudzień oraz święta publiczne zamknięte

Ceny:
– generalny: 8
– grupy: 6
– dzieci (nie określono wieku) za darmo

Link do strony: https://www.spain.info/en/que-quieres/arte/museos/mallorca/museo_balear_de_ciencias_naturales_y_jardin_botanico.html#

4) Ogrody Marivent

Godziny otwarcia:
– Październik – Kwiecień: 9:00 – 16:30 (zamknięte w Wielkanoc)
– Maj – Wrzesień: 9:00 – 22:00 (15.07 i 15.09 zamknięte)
Wejście za darmo.

Link do strony: http://www.infomallorca.net/?lg=en

5) Ogród Botanicactus

Godziny otwarcia:
– Maj – Sierpień: 9:00 – 19:30
– Wrzesień – Kwiecień: 9:00 – 18:30

Ceny:
– Dorośli (dzieci od 13 lat) 10,50
– Dzieci od 6 do 12 roku życia 5
– Rezydenci 5

6) Ogród Jumaica

Godziny otwarcia:
– Kwiecień – Październik: 9:00 – 18:00
– Listopad – Marzec: 10:00 – 17:00

Ceny:
– generalny 6
– dzieci od 4 do 12 roku życia 3

Link do strony: http://www.infomallorca.net/?te=sec&e=16990&te2=con&e2=95

Na Majorce nie może również zabraknąć zabytkowych kościołów i katedr.

Mieszczą się one na przepięknych placach. Wokół nich regularnie otwierane są targi i gromadzi się tam najwięcej ludzi. Targi odbywają się codziennie w innych miastach. Można upolować na nich naprawdę ciekawe rzeczy. Poza ubraniami, na targach można kupić antyczne meble, figurki, biżuterię, przyprawy czy naturalne przetwory! Katedry, kościoły i zakony są ciekawe, ze względu na swoją obszerną historię i przepiękną architekturę. Nie od dziś wiadomo, że religia i władza szły ze sobą w parze. Dlatego zazwyczaj ludzie interesujący się zamkami, zazwyczaj lądują także i w kościołach. Sama do nich należę. Podziwiam historię i odwagę ludzi, którzy za Nas ginęli.

1) Catedral de Mallorca – La Seu

Godziny otwarcia:
– Sobota: 9:00 – 19:00
– Niedziele i Święta Publiczne: 12:00 – 19:00
– Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 19:00

Link do strony: http://catedraldemallorca.org/en/

2) Sant Francesc (Basilica & Cloister)

Ciężko jest znaleźć dokładne informacje na temat otwarcia i wstępu do Bazyliki. Wchodząc na stronę internetową można zauważyć, że bilety wykupuje się prywatnie. Zapewne wycieczka jest jedynie z przewodnikiem.

Link do strony: https://www.spiritualmallorca.com/tickets

Poza tymi dwoma warto odwiedzić też: Sant Miquel, Santa Eulalia, Santa Magdalena, La Porciuncula. Poza tym Zakony, na przykład: Ermita de Santa Magdalena, Ermita de Bonany, Ermita de Cura, Ermita de Lluc, Santuari de Monti-Sion, Santuari de Sant Salvador

Naturalne monumenty

Naturalne monumenty to miejsca, które przypominają parki krajobrazowe. Ses Fonts Ufanes przypomina las, z mnóstwem uroczych rzek. Natomiast Torrent de Pareis jest bardziej skomplikowany. Wzbudza wielkie emocje.

1) Monument Natural de Ses Fonts Ufanes

2) Monument Natural del Torrent de Pareis (link do postu z opisem Sa Calobra i Torrent de Pareis: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-balearow/majorka/sa-calobra/ )

Naturalne parki narodowe
 • zima na majorce
 • parc natural de mondrago
 • parc natural de mondrago
 • parc natural de mondrago
 • parc natural de mondrago
 • parc natural de mondrago

Link do mapy: https://drive.google.com/open?id=1-Zdrfn1GPH7oA_RSlncdShm4Tch2hGjP&usp=sharing

1) Mondrago

2) Cabrera

3) Serra de Tramuntana

4) s’Albufera de Mallorca

5) Dragonera

6) Llevant

Majorka ma kilka rezerwatów morskich.

1) Palma Bay (Cala Blava, Santa Marta, Maioris, Son Veri)

2) Migjorn (Cala Figuera, Colonia de Sant Jordi, Marques de Palmer, s’Estanyol)

3) Illa del Toro

4) Illes Malgrats

5) Llevant

6) Cala Ratjada

Cały ten teren podlega ochronie. Rezerwaty morskie oblegane są latem, ze względu na to, że tworzą je plaże i zatoki. Miejsca te są przepiękne. Jak z widokówek, filmów, plakatów z biur podróży. Wymarzone. Krystalicznie czysta woda, palmy, skały, plaża, zatoki, klify i wszystko, czego dusza zapragnie. Warto odwiedzić te miejsca także zimą, ze względu na brak tłumów. Wtedy zdecydowanie można nacieszyć się widokami. A zdjęcia robi się bez mistrzów drugiego planu. :)

Zima na Majorce to także uwielbiane przez Hiszpanów święta, takie jak Fiestas de San Antoni i San Sebastiàn.

Obydwie są bardzo hucznie obchodzone. Jak pewnie słyszeliście lub wiecie, Hiszpanie kochają się bawić, tańczyć, świętować. Właśnie dlatego Hiszpania ma mnóstwo fiest w ciągu roku. Sama nie uczestniczyłam w żadnej, ale to wszystko za niedługo się zmieni, ponieważ już 17 stycznia odbędzie się…

Fiesta de Sant Antoni!

Święto te jest obchodzone w kilku miastach na całej Majorce. Jednak miasto Sa Pobla obchodzi je najhuczniej. Święto zaczyna się od poszukiwania przez Hiszpanów drewna na ogniska, które palone są przez cały dzień na ulicach miast. Ludzie przebierają się w demony. Noszą czerwone ubrania, malują twarze i grają na ximbombades. W Arta (inne miasto na Majorce) świętować zaczyna się dzień wcześniej – 16 stycznia.

Z samego rana Hiszpanie objadają się czekoladą i ensaimadas.

W ciągu dnia muzycy, otoczeni ludźmi przebranymi za diabły, wiedźmy i demony, razem tańczą i śpiewają. A pod wieczór odczytywane są fragmenty “la vida del Santo” – czyli, życie świętego oraz śpiewane jest “Lo Elogi”. W miejscowości Pollenca święto obchodzone jest praktycznie tak samo, z jedną różnicą. Wieczorem Hiszpanie wspinają się na pal o długości 20 metrów. Święto te hucznie obchodzi się także w Capdepera, Manacor, Muro czy Alaro.

Link do strony: http://www.mallorcaweb.com/reportajes/fiestas-populares/fiestas-de-sant-antoni

Innym świętem jest Fiesta de San Sebastian!

Obchodzone 19 i 20 stycznia. Jest to pewnego rodzaju kontynuacja święta Sant Antoni. Organizowane jest jednak przez urząd w Palmie (Palma de Mallorca). I to tam odbywa się świętowanie. Palone są ogniska, w towarzystwie demonów i muzyków. W tym okresie na Majorce organizowane jest mnóstwo koncertów. Warto wtedy udać się pod słynną katedrę w Palmie. Jest ona oświetlona przez ogromne paleniska.

Link do strony: http://www.mallorcaweb.com/reportajes/fiestas-populares/fiestas-de-san-sebastian-en-palma/9/#inicicont

Zima na Majorce – reszta atrakcji…

Jazda konna jest także jedną z całorocznych atrakcji. Jest ona tymbardziej atrakcyjna zimą. Zima na Majorce ma chyba jednak same plusy. Kiedy na Majorce jest mniej turystów, to jazda w teren jest dzięki temu staje się o wiele przyjemniejsza! Ceny za dwie godziny jazdy w terenie kosztują ok 20€. Zimą pojawia się tutaj sporo rowerzystów i miłośników wspinaczki górskiej. Na Majorce jest sporo szlaków górskich, ale o tym… w innym poście. Zimą na Majorce kwitną także Almendras. Na ulicach jest przepięknie, a do tego pięknie pachnie. Almendras, to z hiszpańskiego migdały.

Dla wielu osób wielkim szokiem jest to, że na Majorce obchodzi się Święta Bożego Narodzenia.

Albo to, że tutaj ulice też są oświetlone lampkami. Co prawda, śniegu nie mamy, ale nastrój jest! Wszystkie sklepy w większych miastach mają choinki, w głośnikach grają świąteczne piosenki, a na półkach roi się od świątecznych ozdób i dodatków. Zwłaszcza w tak zwanych Chinos – czyli sklepy, prowadzone przez Chińczyków. Organizowane są nawet świąteczne jarmarki z grzanym winem i chlebem ze smalcem! :) Najpiękniej ozdobiona jest oczywiście stolica – Palma de Mallorca. Warto się tam udać wieczorem, kiedy wszystkie lampki dodają świątecznego uroku ulicom.

Jarmarki świąteczne w 2018 roku:

1) Plaza Mayor (21.11 – 6.01)
2) Puerto Portals (20.12 – 6.01)
3) Pueblo Espanol (5-9.12)
4) Alaro (15-16.12)

Odpowiadając na pytanie…

Tak, na Majorkę opłaca przyjechać się nawet zimą! Zima na Majorce ma wiele zalet. Jest co zwiedzać, jest gdzie zjeść i jest gdzie potańczyć. Jednak nie wszędzie. Zdecydowanie polecam wybrać się tutaj osobom, które mają w planach wynajem samochodów (tak jak wpsominałam wyżej). Wtedy na pewno się nie zanudzicie!