Teneryfa – czy warto się tam wybrać?

Teneryfa była niespodzianką dla rodziców. Wybraliśmy właśnię Teneryfę, ze względu na to, że rodzice potrafią porozumieć się tylko po hiszpańsku – nie mówią w ogóle po angielsku. Jako, że na codzień mieszkają na Majorce, to wybraliśmy miejsce, które jest stosunkowo blisko nich, które jest hiszpańskojęzyczne i najatrakcyjniejsze cenowo. Teneryfa jest jedną z archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspy Kanaryjskie leżą blisko Afryki, mają podobny klimat do afrykańskiego. Wybraliśmy się tam w styczniu, obawialiśmy się, że nie trafimy na pogodę… jednak to co zastaliśmy na miejscu Nas zszokowało.

W jakiej miejscowości się zatrzymaliśmy?

Nie mogę się pochwalić długą listą miejsc, które zwiedziłam, jednak jeśli chodzi o Teneryfę, to jest ona jednym z tych piękniejszych, których nie zapomni się do końca życia. Wyspa jest dość zróżnicowana. Dziwiło mnie to, że wielu ludzi opisywało północ wyspy jako nieatrakcyjną. Udaliśmy się więc na południe, według wskazań. Dokładniej ulokowaliśmy się przy Playa de la Tejita, która mieści się niedaleko El Medano.

Słyszałam, że Teneryfa jest bardzo wietrzysta.

To prawda, bardzo. El Medano jest mekką surferów. Jeśli wybierzesz się tam o odpowiedniej porze, będziesz miał niesamowite widoki na ocean pełen kitesurferów, czy windsurferów. Miasteczko, w którym się zatrzymaliśmy momentami było nie do zniesienia, jeśli chodzi o wiatr. Nie można było chodzić, a momentami piasek z plaży zasypywał oczy. Ja mimo wszystko lubię doświadczać wszystkiego, także cieszyłam się nawet z tego, że wiatr zwiewa mnie z chodnika na ulicę. Mimo tego, że wiatr potrafił dokuczyć, to wystarczyło przejechać się 20km dalej (20 min samochodem) by wiatru w ogóle nie czuć.

Teneryfa – Jakiej możemy się tam spodziewać pogody zimą?

Wyspy Kanaryjskie są dobrym kierunkiem turystycznym przez cały rok, ponieważ kiedykolwiek się tam udasz, zawsze zastaniesz słońce i upał. Będąc tam w styczniu temperatury sięgały 26 stopni. Jednak dzień był o wiele krótszy niż latem. Wieczory i poranki były bardzo chłodne. Jeśli można tak powiedzieć o temperaturze 16 stopni o 6 nad ranem. Amplituda była wysoka, stąd odczuwało się zimno przy śniadaniu.

Nam udało się trafić na bezchmurne niebo przez cały okres pobytu.

Woda w oceanie była arktycznie zimna, dla odważnych ;). Nie powstrzymało to jednak ludzi przed kąpielami. Jak wcześniej wspominałam, okolice El Medano należą do bardzo wietrzystych. Jeśli nie lubisz piasku w kawie i śniadaniu, to polecamy się wybrać kawałek dalej, np. do Los Cristianos, Playa de las Americas czy Los Gigantes.

Czy Teneryfa jest droga?

Nie sprawdziłam dokładnie cen przed naszym przyjazdem, ponieważ ceny są mniej więcej podobne, jeśli chodzi o Hiszpanie, Anglię czy resztę Europy. Dla Nas Polaków jest to ogromna różnica. Jednak gdy zarabia się w Euro czy Funtach, to nie odczuwa się tego tak mocno, jak przy zarabianiu w złotówkach. Jadaliśmy pół na pół w restauracjach i domu. Zakupy robiliśmy w przydrożnym sklepie, w którym ceny nie były wygórowane. Co Nas zaskoczyło, to ceny papierosów – bardzo tanie :).

Jeśli chodzi o restauracje, to zależy to tylko od Ciebie.

Jeśli usiądziesz w restauracji, gdzie za kawę zapłacisz 5 euro, to jest to Twój wybór. Można znaleźć taką, gdzie zapłacisz 1,5 euro. Trzeba szukać, rozglądać się. To, że dana restauracja jest oblegana, nie znaczy, że jedzenie w niej jest najlepsze. Czasami to właśnie te małe tawerny, małe kawiarenki, małe budki z jedzeniem są najlepsze i najtańsze. Także rozglądajcie się uważnie! A jeśli się nie wstydzicie, to kto Wam broni podejść do któregoś z malarzy, czy tancerzy na deptaku i zapytać o polecenie dobrej restauracji? Miejscowi znają miejsca, gdzie zjesz tanio i smacznie.

Teneryfa i jej klimat.

Jako, że Teneryfa leży na tej samej wysokości co Sahara, to powinniśmy spodziewać się upałów i zimnych prądów morskich. Jak pisałam wcześniej, woda w oceanie jest zimna, jednak nie jest to tak, że nie da się do niej wejść. Natomiast jak dla mnie, na pewno nie jest to woda, w której mogłabym spędzić godziny i nie mieć dosyć. Na pewno nie podczas zimowych miesięcy. Wcześniej pisałam również, że północna część wyspy nie jest polecana, ze względu na brzydką pogodę i mocne wiatry. Zgadza się, dzieję się tak dlatego, że wieje tam wiatr stały, tzw. pasat :) Wiatr ten wytwarza na północnej stronie wyspy chmury, stąd brzydsza pogoda.

My w styczniu spotkaliśmy się nawet z czymś, co przypominało burzę piaskową.

Nie była ona silna, jednak lepiej było zostać w domu i nie wychodzić. Piasek dostawał się do oczu, utrudnione było oddychanie. Drobinki piasku peelingowały nam odkryte kawałki ciała. Nie trwało to długo, jednak nie była to pogoda na plażowanie.

Czy warto pojechać na Teneryfę?

Jasne, że warto! Niezliczone hektary bananowców, przepiękne widoki Los Gigantes, niesamowity wulkan Teide, który widać przy startowaniu samolotem. Piękny park narodowy Anaga, cudowny zachód słońca na Playa de las Americas i pokazy orek, delfinów, papug i fok w Loro Parku. Teneryfa jest miejscem, które ma specjalne miejsce w moim sercu. Jest przepięknie, jest tam wiele atrakcji, nie tylko takich, za które musisz zapłacić. Też przyrodniczych, z których możesz cieszyć się za darmo. Jeżeli chcesz zobaczyć więcej i dowiedzieć się więcej na temat tego przepięknego miejsca, to zapraszam Cię do kolejnych artykułów o Teneryfie!

Co powinno Cię zainteresować:

Playa de la Tejita: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/teneryfa/playa-de-la-tejita/
Historia Casa Caballo: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/teneryfa/casa-caballo/
Parque rural de Anaga: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/teneryfa/parque-rural-de-anaga/
Loro Park: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/teneryfa/loro-park-2/
Los Gigantes: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/teneryfa/los-gigantes/
Playa de las Americas: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/teneryfa/playa-de-las-americas/
Punkt widokowy na lotnisku: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/teneryfa/punkt-widokowy-na-lotnisku/
El Medano: https://vacaymode.com/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/teneryfa/el-medano/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i Instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom