Puig de Na Penyal na Majorce…

  • puig na penyal
  • puig na penyal
  • puig na penyal
  • puig na penyal
  • puig na penyal
  • puig na penyal

I to po raz kolejny! Nie ma się czym chwalić, bo ta góra nie należy do najwyższych na świecie. Wejście na nią powinno trwać 2 godziny i 40 min. jednak w realiach wchodzi się na nią maksymalnie 1,5 godziny. Trasa ma długość 9 kilometrów. To, co w Puig de Na Penyal jest najciekawsze to piękne widoki ze szczytu oraz ukryta grota!

Niektórzy mają problem z odnalezieniem wejścia na górę.

Żeby ułatwić to jak najbardziej potrafię – polecam wpisać w nawigację/google maps “Parking Tennis Bella Vista”. Dokładnie tam pojawia się ścieżka u stóp góry Na Penyal! Dodam, że parking jest tylko dla klientów obiektu Bella Vista, ALE… wiecie jak jest w rzeczywistości!

Czy polecamy wejść na Puig de Na Penyal?

Będę szczera – jeśli lubisz chodzić po górach i sprawia Ci to przyjemność, to Na Penyal jest naprawdę łatwą zdobyczą! Nam sprawiło to lekką trudność, ze względu na to, że zazwyczaj nie jesteśmy zbyt aktywni fizycznie. Koniecznie weźcie ze sobą dużo wody. My na tę górę wspinaliśmy się zawsze zimą i 20 stopni to było za dużo. Nie wspominajac już o sezonowych upałach i nagrzanych skałach oddających ciepło w Twoją twarz. Warto ubrać długie spodnie/leginsy, ponieważ jest tam mnóstwo ostrych gałęzi, traw i innych krzaków.

Zanim dotrzesz na szczyt, koniecznie wejdź do groty!

Ostrzegamy, że mało kto wie jak tam wejść, dlatego tamtejsza ścieżka nie jest zbyt wydeptana. Łatwo się tam poślizgnąć na kamieniach lub zgniłych kaktusach (które działają jak skórka od banana!). Kiedy na Twojej drodze zobaczysz drewniany palik – jest tam tylko jeden palik, więc ciężko byłoby go ominąć – zejdź ze ścieżki i kieruj się za palik. Tam znajduje się grota! Ścieżka do groty prowadzi przez kaktusową dżunglę!

Widoki z groty są nieziemskie.

I dlatego warto do niej wejść. Miło się tam też odpoczywa, jest tam o wiele chłodniej. Widok rozpościera się na wybrzeże od Cala Bona aż do S’illot. W dobry dzień można zobaczyć o wiele więcej – a takich na Majorce jest wiele. Zdecydowaliśmy się wejść na górę, żeby zobaczyć czy kaktus, który podpisaliśmy w 2015 roku nadal tam jest. I ku Naszemu zdziwieniu – on naprawdę tam był. Już trochę podgniły, ale jest! Tak naprawdę kaktusy były dwa. Jeden z napisem N+P, a drugi z napisem “la polaka”. Jak się domyślacie, podpisałam się z błędem, bo poprawnie pisze się LA POLACA. Na szczęście drugi kaktus zniknął, więc nie mam się już czego wstydzić! :D

Czy trasa na szczyt jest ciężka?

Uważam, że nie. Ścieżka to piasek, czasami głazy/kamienie lub piasek zmieszany z małymi kamieniami. Momentami może być ślisko i niebezpiecznie, ale jest się tam czego złapać i wcale nie jest bardzo stromo. Jedyne co sprawia największą trudność, to upał. Upał męczy najbardziej. Tutaj link do strony z opisem góry oraz opis kontynuowania szlaku na górę, która znajduje się przy Na Penyal: http://www.sonservera.es/portal/p_18_final_Contenedor1.jsp?seccion=s_fdes_d4_v1.jsp&contenido=7870&tipo=6&nivel=1400&layout=p_18_final_Contenedor1.jsp&codResi=1&codMenu=269&codMenuPN=8&codMenuSN=268&language=es