Grecja – czy warto udać się do Grecji na wakacje?

Grecja jest jednym z piękniejszych miejsc, jakie odwiedziłam. Moja pierwsza wizyta na wyspach greckich odbyła się dobrych parę lat temu. Było to Rodos. W następnym roku znów wybrałam Grecję i była to tym razem Kreta, a dwa lata temu udałam się z Piotrkiem na Kefalonię. Wiem również, że wielu polaków wybiera Grecję jako swój wakacyjny kierunek, ze względu na jej niskie ceny. W porównaniu do innych zagranicznych kierunków.

Grecja jest bliska mojemu sercu, ze względu na to, że była to moja pierwsza zagraniczna podróż.

Wcześniej podróżowałam tylko po Polsce, ponieważ nie było mnie stać na wyjazdy zagraniczne. Ważne jest też to, z kim podróżujesz. Każdy preferuje co innego na wakacjach i może to spowodować sporo konfliktów. Moich dwóch pierwszych wyjazdów do Grecji nie wspominam najlepiej pod względem towarzystwa. Jednak sama Grecja mnie oczarowała. Wsiadając do samolotu nie mogę sie doczekać aż poczuję to cudowne uderzenie ciepła śródziemnomorskiego klimatu, gdy tylko przekroczę jego próg.

Widok kołyszących się palm, wyspiarska kultura.

Słońce, które ogrzewa Ci zmarznięte od klimatyzacji ramiona. Nie ma dla mnie nic lepszego. Nic nie jest w stanie mi wynagrodzić mojej ciężkiej pracy bardziej, niż to uczucie swobody, relaksu. Świadomości, że jedyne co teraz musisz robić to nacieszyć się miejscem, po którym stąpasz po raz pierwszy w życiu. Być może, że więcej już tego miejsca nie zobaczysz, dlatego jedyne co Ci pozostaje, to wyciągnąć z niego najwięcej, jak się da! Nie wiem jak Wy, ale ja na samą myśl o podróży czuję ogromną ekscytację. Porównywalną do motylków w brzuchu.

Wstajesz bez budzika, patrzysz w stronę okna, a firanę lekko kołysze wiatr, wpuszczając do pokoju raz na jakiś czas promienie słońca, które rozpromieniają całe wnętrze.

Jest to coś, co napełnia mnie energią. Leniwe śniadanie zjadasz na tarasie, w miłym towarzystwie, popijając spokojnie ulubiony napój. Masz tą chwilę dla siebie. Oglądasz przejrzyste niebo, lub patrzysz na bezkresne morze. A może Twój widok rozpościera się na pola uprawne? Wpatrując się w te widoki, zaczynasz planować swój dzień. Spędzisz go na kamienistej plaży, ciesząc się towarzystwem bezpańskich psów i kotów plątających Ci się pod nogami? Czy może wynajmiesz rowery i przejedziesz się wiejskimi drogami, w promieniach słońca? A może ostatecznie zwiedzisz ruiny zamku na wzgórzu? Możesz też wybrać się na przystanek autobusowy bez żadnych rozkładów jazdy i poczekać na bus, który dowiezie Cię do centrum miasta. Zaznaj trochę greckiej kultury i tradycyjnej kuchni. To właśnie Grecja. Wiele możliwości, każdy znajdzie coś dla siebie. Od sielskich klimatów, po luksusowe kurorty.

Czy kuchnia grecka jest smaczna?

W Grecji na pewno dobrze zjesz. Nigdy nie widziałam tylu wariantów zaserwowania gyrosa. Jedzenie jest smaczne, najesz się zawsze do syta, a na koniec dostaniesz gratisowy deser! Co śmieszne, w Grecji pierwszy raz spotkałam się z tym, że płaci się za przekąski, które są podawane zaraz po wejściu de restauracji. Czyli typowe tapas – chleb, oliwki, czy woda, które nie były wcześniej zamówione. A nie płaci się za deser!

Nie byliśmy obeznani z ich kulturą.

Pewnego dnia, w restauracji, po zaserwowaniu Nam przystawek i po zjedzeniu sytego obiadu, kiedy kierowaliśmy się już ku wyjściu, jeden z kucharzy zawołał nas, byśmy wrócili do stołu. To nie był koniec! Zaserwowano nam deser, za darmo – co nas bardzo zdziwiło. Mimo naszych prób odmówienia i wytłumaczenia, że nie zamawialiśmy nic takiego – w odpowiedzi dostaliśmy informację, że deser jest zawsze na koszt firmy. Przy czym przystawki, które podano nam na początku były płatne, o czym nas też nie poinformowano.

To część ich kultury.

Spotkałam się z tym jednak tylko na Kefalonii i nie mogę się wypowiedzieć w tej kwestii jeśli chodzi o Rodos i Kretę, ponieważ jadałam tam w hotelach. Będąc na Kefalonii na pewno zauważycie, że ta mała wysepka roi się od cukierni, które kuszą świeżymi wyrobami. W Grecji przed restauracjami w porze obiadowej, będą stali Grecy, zachęcający Was do skorzystania właśnie z ich restauracji, zapraszając Was do środka otwartą mową ciała.

Jak wygląda Grecja?

Wyspy Greckie są bardzo górzyste, można cieszyć oczy pięknymi klifami. Woda jest bardzo czysta, a plaże zazwyczaj kamieniste. Pogoda dopisuje od maja do września, a poza tymi miesiącami jest umiarkowanie ciepło. Jeśli nie lubicie upałów, to polecam wybrać wrzesień lub maj, jest tam wtedy dostatecznie ciepło, by się opalać. Jest to idealny czas na to, by spokojnie zwiedzać atrakcje i się przy tym nie namęczyć. Wieczory jednak potrafią być chłodne!
A jeśli mowa o faunie i florze, to uważam, że Grecja nie różni się wiele od reszty europejskich wysp. Palmy, Eukaliptusy, Agawy, Figowce oraz naprzemiennie drzewa iglaste i liściaste. Jeśli chodzi o zwierzęta to oczywiście nie ominie Was spora ilość insektów, pająków oraz jaszczurek. Napotkacie jednak na swojej drodze setki bezpańskich, ulicznych kotów.

Plaże w Grecji w większości są kamieniste.

Na Kefalonii jednak spotkaliśmy się z dużą ilością żwirowych lub piaskowych, co ewidentnie osobiście bardziej preferuję. Każdy chyba się ze mną zgodzi, że leżenie na kamieniach nie należy do najwygodniejszych, a o chodzeniu już nie ma co wspominać. Woda jest czysta, nie spotkałam się również z widokiem śmieci na plaży, są one na pewno zadbane. Na tej wyspie byliśmy poza sezonem (koniec kwietnia/początek maja), więc oprócz Nas nie było praktycznie żadnych turystów. Plaże zazwyczaj były tylko dla Nas. Temperatura wody – tutaj nie mogę Was skłamać, była zimna, ale do przeżycia! Nie mamy co narzekać, bo co jak co, ale Bałtyk ani do ciepłych ani do czystych nie należy :).

Zdecydowanie, szczerze i całym sercem, polecamy Grecję.

Jeśli planujesz swoje zagraniczne wakacje, a nie chcesz wydać mnóstwa pieniędzy to Grecja będzie idealnym kierunkiem. Uważam, że każda wyspa ma swój klimat, na każdej znajdziesz coś dla siebie i wracając do domu będziesz planować następny wyjazd. I pluć sobię w brodę, że wakacje nie mogą trwać dłużej. Co jeszcze mogłoby Cię zainteresować, czyli nasze opowieści z Grecji:
– Lakithra, Kefalonia: https://vacaymode.com/grecja-wakacje/wyspy-jonskie/kefalonia/lakithra/
– Jak nie dopłynąć na Zante: https://vacaymode.com/grecja-wakacje/wyspy-jonskie/kefalonia/poros/
– Peratata, przepiękna wioska na Kefalonii: https://vacaymode.com/grecja-wakacje/wyspy-jonskie/kefalonia/peratata/
– Argostoli, stolica Kefalonii: https://vacaymode.com/grecja-wakacje/wyspy-jonskie/kefalonia/argostoli/
– Pessada Beach, Kefalonia: https://vacaymode.com/grecja-wakacje/wyspy-jonskie/kefalonia/pessada-beach/

Social media.

Jeśli szukasz pomocy przy planowaniu swojego pobytu na Majorce i nie wiesz od czego zacząć- napisz do mnie. Chętnie pomogę zaplanować Twoje wakacje na Majorce. Stworzę dla Ciebie indywidualny plan zwiedzania. Pomogę wybrać miejsce, w które najlepiej się dla Ciebie wybrać. Do wszystkiego podchodzę całkiem indywidualnie. Bo przecież każdy na wakacjach ma inne wymagania.
Zapisując się do newslettera na blogu, otrzymasz możliwość czytania opublikowanych postów jako pierwszy! Regularnie dodaję nowe miejsca na Majorce i dzielę się z Wami tą piękną wyspą. Dzięki newsletterowi, nie musisz nawet wchodzić na bloga, bo cały post pojawi się w e-mailu!

Facebook i instagram.

Obserwując mnie na Facebook’u zyskujesz dostęp do postów, których nie ma ani na blogu ani na instagramie. To właśnie na Facebook’u zaczęła się moja przygoda z blogowaniem. To tam wszystko nabrało nowego znaczenia. Na Facebook’u mam także naprawdę świetną publiczność! Zapraszam do obserwowania!
Obserwując mnie na Instagram’ie zyskujesz najwięcej. To tam codziennie dodaję relacje z Majorki. Znajdziesz tam zapisane relacje ze WSZYSTKICH miejsc w jakich byłam na Majorce (i nie tylko). To tam znajdziesz zdjęcia z Majorki w jednym miejscu. Dzielę się tam również moimi przemyśleniami i opisem życia na Majorce.
Facebook: http://www.facebook.com/vacaymodecom
Instagram: http://www.instagram.com/vacaymodecom